25.09.2024 08:36
Můžou být šperky v našich končinách opravdu lokální? Celý koncept lokálních výrobků je tak trochu pokřivený a i když se to krásně muže aplikovat na jídlo, tak na něco co obsahuje celou řadu materiálů a komponentů asi těžko.  Pokud byste chtěli opravdu lokální česky šperk, tak bude pravděpodobně dřevěný nebo skleněný. Navlečený na provázku. V Čechách se netěží ani zlato ani stříbro, drahé kameny v omezeném množství a nářadí na výrobu šperků české výroby opravdu nesezenete. Některé komponenty se v Čechách vyrábí a je tu i několik opravdu talentovaných brusičů, kteří kameny skvěle vybrousí a samozřejmě spousta více či méně talentovaných zlatníků a designérů.  Ale aby byl šperk opravdu lokální, ve stejnem smyslu jako marmeláda s příběhem, je v podstatě nemožné.  Je to takový marketingový hoax, časo brzmyšlenkovite kopírovaný výrobci, kteří snaží svézt na vlně lokálního trendu.  Pokud se pak zeptáte většiny zlatníků, šperkařů a nebo prodejců drahýh kovů, komponentů či drahých kamenů nebo korálků, tak buď původ opravdu neznají s nebo to vědí a neřeknou, protože by se vám jejich odpověď prostě nelíbila.  
Zobrazit více
07.09.2024 08:33
Jedna z nejrozšířenějších lží na sociálních sítích propagující šperky je ta o té ruční výrobě… Pomineme nesmyslné výroky výrobců koralkových náramků o jejich unikátní ruční výrobě, protože je snad každému jasné, že ani velké firmy ještě nemají roboty na navlékání kuliček na provázky a i takové H&M asi platí živého člověka, který jim ‘ručně’ náramky navlékne. Bohužel pak existují další a pro většinu zákazníků mnohem méně rozpoznatelné šperkařské firmy, které nám tvrdí, že jejich výroba je ruční a přitom si jednoduše nakoupí co nejlevnější komponenty, které pospojují. Technika spojování komponentů je něco, co na našich workshopech zvládají děti na prvním stupni. V dnešní době se prostě daří holkám z marketingu, které si chtějí navlíknout korálek na řetízek a prodat to jako ‘s láskou ručně vyrobený lokální šperk’. Samozřejmě jsou mnohé jejich výrobky krásné a je po nich poptávka. Je to ale z velké části samoživící se trend Instagramu. Pokud vám někdo neustále tvrdí, že vyrábí šperky ručně, tak to pravděpodobně vůbec nedělá. A neznamená to, že je jejich úmyslem vám lhát. Je to často spíš neznalost řemesla a reality celého odvětví, naivita a bezmyšlenkovité kopírování hashtagů a hesel ostatních. Tím ale nechci říct, že je tohle všechno špatně. Je určitě lepší koupit takový komponentový šperk od malé firmy než z H&M nebo podobných řetězců. Jen by se asi tyhle ‘lokální značky’ měli začít zajímat o původ komponentů a o to, jak jsou vlastně vyrobené. Trend poslední doby k tomu nabádá, jen v Čechách jsme trochu zaostali. 
Zobrazit více
03.09.2024 10:21
DOKONALE NEDOKONALÉ ŠPERKY-JEWELLERY BY JUNA JE ZNAČKA ETICKÝCH A UDRŽITELNÝCH ŠPERKŮFirma vznikla v roce 2014 v anglickém Brightonu a v brightonském duchu byl od začátku kladen důraz na udržitelnot stejně jako design. Hned z kraje naše šperky začal prodávat kamenný obchůdek The Fair, který byl vůbec prvním vyloženě fair trade butikem ve Velké Británii. Díky jejich podpoře jsme měli možnost se stát i součástí neformálního uskupení udržitelných modních firem ze Sussexu a to pro nás bylo velkým přínosem a stali jsme se jedním z aktivních členů. Vzhledem k bláznivým změnám ve světě, jsme se v roce 2020 přestěhovali do Čech, i když šperky pořád ještě napůl vyrábíme v Anglii. Cestování je ale opravdu složité a nadále chceme zůstat v Praze. FAIRMINED Fairmined zlato a stříbro už dneska využíváme v našich výrobcích z 80%. Bohužel ještě není možnost získat řetízky z udržitelného stříbra a proto máme jen omezené množsví náhrdelníků. Pracuje se na tom a v blízké době budou k mání. U některých našich odběratelů máme také ještě stále převážně šperky ze 100% recyklovaného stříbra, pomalu ale pomalu a jistě jenahrazujeme. Pokud chcete vědět víc, a to bychom byli moc rádi, tak nám napiště a nebo se podívejte sem. Pokud vám nevadí angličtina nebo španělština tak doporučujeme přímo stránky Fairmined. Používáme také stříbro pod známkou Fairever ASM (responsible small scale mining) od našeho německého dodavatele.    INSPIRACE   Inspirací pro nás jsou staré šperky v muzejích, které už ohlodal zub času a dal jim takový ten kouzelný nádech. Naprostá nedokonalá dokonalost. Určitě je v našich výtvorech taky patrná láska k ruční práci, kterou občas přiznáváme až moc, ale to nevadí, neděláme šperky pro každého, protože to by ani nešlo. Naši zákazníci snad naši dokonalu nedokonalost ocení. Inspirují nás umělci z modního průmyslu, kteří se nebáli si dělat co chtěli. Protože naše heslo je: Fashion should be fun... for everyone! Jako třeba Alexander McQueen, John Galliano, Donatella Versace.... Naší největší hrdinkou je ale Safia Minney, která založila první opravdu udržitelnou značku People Tree, určitě jedna z nejinspirativnějších žen, kterou jsme měli tu čest potkat. Samozřejmě nás často inspirují i ti, kterým je nějaká udržitelnost cizí, ale to už je téma do našeho blogu. Inspirují nás samozřejmě naši zákazníci s kterými často vymýšlíme nové projekty. A hlavně nás inspiruje tahle báječná, různorodá planeta, která nabízí tolik neuvěřitelných zážitků. A to je hlavní důvod, proč dáváme přednost udržitelným materiálům a projektům, které pomáhají komunitám. Řídíme se tím, že každý je tvé druhé já a proto nemůžeme zavírat oči před destrukcí životního prostředí a chudobě komunit, které se podílejí na výrobě věcí, které denně nosíme či používáme.
Zobrazit více
03.09.2024 08:32
Udržitelnost je momentálně jedním z hodně opakovaných a docela oblíbených  hesel a má několik aspektů. Ať už děláte cokoliv, ekonomická udržitelnost je samozřejmě nezbytná. Protože se prostě musíte nějak uživit. I když i tady se to dá dělat různými způsoby. Pokud vás to zajímá, doporučuji sledovat @slusnafirma a přečíst si jejich blog. Ekologická udržitelnost je ale to, co se do značné míry přehlíželo a stále přehlíží. To se ale mění, protože bez přílišného přehánění, planeta na jedné straně hoří a na druhé se topí v odpadu. Samozřejmě slyšíme ze všech stran prázdné řeči od firem, které zaměstnávají hordy právníků a copywriterů, kteří se nás snaží přesvědčit, že dělají vše pro ekologii. Ale často bohužel jde jen o zisk. Je tu i udržitelnost v rámci lidských zdrojů. Mělo by být důležité pro každého z nás dělat co nejvíc pro to, aby při výrobě věcí, které si kupujeme, netrpěli lidé, kteří se procesu účastní. Nakonec jsme všichni součástí jednoho ekosystému. #Fashionrevolution je vlastně o tom, že pokud chceme lepší svět, nejen ten módní, všechny aspekty udržitelnosti by měli jít ruku v ruce.  Pokud vás tahle iniciativa zajímá, podívejte se na @fash_rev & nebo na @fash_revczechrepublic.
Zobrazit více
01.09.2024 08:24
Jak je to vlastně s udržitelným stříbrem. Udržitelnost je v dnešní době hojně používaný termín, často ale velmi zavádějící. V oblasti šperků a módy se z něj stal nadpoužívaný marketingový obrat. Stejně jako recyklace. Ta je při práci s kovem nezbytná a používala se vždy. Pokud tedy někdo tvrdí, že je jeho výroba udržitelná protože používá recyklované zlato, buď tomu nerozumí nebo používá klasický greenwashning. Těžba stříbra je většinou vedlejším produktem při těžbě mědi a zlata. Odkud je tedy naše stříbro? A proč si myslíme, že je lepší než jakékoliv jiné? Naše stříbro má značku ASM (řemeslná těžba malého rozsahu) a máme ho od německého zpracovatele Fairever, odkud mimo jiné také kupujeme i Fairmined zlato a stříbro. Je to stříbro z certifikovaných Fairtrade zlatých dolu v poušti Atacama v Peru. Je to vedlejší produkt z těžby Fairtrade zlata a zpracovává ho právě Fairever, který cely projekt zaštítil.  Doly jsou pečlivě střeženy třetími stranami, aby dbaly na životní prostředí, pečlivě hlídali nakládání s toxickým odpadem, kterého těžba zlata produkuje nesmírně množství a často končí ve vodních tocích. Auditoři také hlídají pracovní podmínky zaměstnanců. Skupina zlatníků a těžařů, kteří opravdu chtějí posunout status quo a přeměnit celé odvětví se skládá z několika málo nadšenců, i když mezi nás patří i známa značka Tiffany. Naši dodavatele, což je právě Fairever v Lipsku nebo Altro Carato v Miláně jsou naprosté špičky v odvětví udržitelných šperků.
Zobrazit více
22.11.2023 18:04
Jewellery by Juna je značka, která už od svého vzniku v roce 2014 kladla důraz na udržitelnost a ekologii. Bylo tedy od začátku jasné, že Fairtrade zlato a později i Fairmined stříbro prostě musí být součástí našich šperků. Šperky jsme od roku 2014 do 2020 vyráběli v Anglii a používali Fairtrade zlato. Když jsme se ale kvůli Brexitu a covidu přestěhovali do Prahy, tak jsme zjistili, že to prostě v Česku nejde. Jen cena auditu, který slouží jako kontrola a je nutností pro udržení certifikace, je pro nás astronomická a museli jsme změnit přístup. Už nějakou dobu jsme ale komunikovali s iniciativou Fairmined, která sídlí v Kolumbii a je pod správou ARM (Alliance for Responsible Mining) a jejich hlavním cílem je ekologický postup v těžbě drahých kovů a investice z obchodu se zlatem zpět k těžařům. Malých těžařů zlata a stříbra je na světě zhruba 20 milionů, ale přímo na nich je závislých dalších 150 milionů lidí.V praxi se tohle týká malých, nezávislých těžařských komunit hlavně v Latinské Americe a v Asii. Iniciativa učí těžaře získávat nerostné bohatství bez použití rtuti a kyanidu, určitě si umíte představit, jak může dopadnout použití těchto super toxických látek bez pořádného vybavení a znalostí. Také se stará o to aby za práci dostali férově zaplaceno a aby komunita kolem měla z obchodu dost peněz na zdravotnictví a vzdělání. Malých těžařů zlata a stříbra je na světě zhruba 20 milionů, ale přímo na nich je závislých dalších 150 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že se většinou nacházejí v oblastech, kde nefungují žádne státní sociální programy (důchody, sociální podpora atd) je to pro ně zásadní. Bohužel ti velcí hráči na trhu jsou často nadnárodní firmy se sídlem někde v pohodlí západního světa či Asie a jaký dopad má těžba na okolí dolů a lidí kolem je jim jedno.Malé neindustriální těžařské komunity, se kterými Fairmined spolupracuje (Artisanal and small-scale mining) se na tcelosvětové těžbě zlata podílejí z 10 %, ale zaměstnávají 90 % pracovníků. To se může kdekomu zdát jako nepoměr a i důvod Fairmined nepodpořit z důvou neefektivity a přiklonit se k industriální těžbě. Bohužel ti velcí hráči na trhu jsou často nadnárodní firmy se sídlem někde v pohodlí západního světa či Asie a jaký dopad má těžba na okolí dolů a lidí kolem je jim jedno. Navíc se nerostné bohatství často nachází v zemích, kde vládnou zkorumpovaní oligarchové a chybí zákony i ti, kteří by měli na jejich dodržování dohlížet. Vzhledem k tomu, že korporacím jde především o výdělek, tak nějaká udržitelnost je jim naprosti cizí. Podle mnoha odborníků připadá na 10g zlata, což jsou třeba náušnice a dva prstýnky, až 20 tun toxického odpadu, který je často prostě zanechán někde v díře odkud prosakuje do půdy a nebo je rovnou odveden do vodních toků a do moře. Fairmined je podle nás tedy určitě udržitelnější, přátelštější vůči naší planetě a lidem. Prosperující komunity, které mají přístup ke světovému trhu a vědí jak se postarat o svoje okolí jsou pro fungování našeho světa zásadní. Naše zlato a stříbro je momentálně z dolů v kolumbijské Iquiře. I to se ale může měnit, stane-li se tak, zákazníky vždy informujeme.
Zobrazit více
Spinner
Cookies Cookies

Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.

Souhlas můžete odmítnout zde.

Zde máte možnost přizpůsobit si nastavení souborů cookies v souladu s vlastními preferencemi.