Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Jedna z nejrozšířenějších lží na sociálních sítích propagující šperky je ta o té ruční výrobě…
Pomineme nesmyslné výroky výrobců koralkových náramků o jejich unikátní ruční výrobě, protože je snad každému jasné, že ani velké firmy ještě nemají roboty na navlékání kuliček na provázky a i takové H&M asi platí živého člověka, který jim ‘ručně’ náramky navlékne.
Bohužel pak existují další a pro většinu zákazníků mnohem méně rozpoznatelné šperkařské firmy, které nám tvrdí, že jejich výroba je ruční a přitom si jednoduše nakoupí co nejlevnější komponenty, které pospojují. Technika spojování komponentů je něco, co na našich workshopech zvládají děti na prvním stupni. V dnešní době se prostě daří holkám z marketingu, které si chtějí navlíknout korálek na řetízek a prodat to jako ‘s láskou ručně vyrobený lokální šperk’. Samozřejmě jsou mnohé jejich výrobky krásné a je po nich poptávka. Je to ale z velké části samoživící se trend Instagramu.
Pokud vám někdo neustále tvrdí, že vyrábí šperky ručně, tak to pravděpodobně vůbec nedělá. A neznamená to, že je jejich úmyslem vám lhát. Je to často spíš neznalost řemesla a reality celého odvětví, naivita a bezmyšlenkovité kopírování hashtagů a hesel ostatních.
Tím ale nechci říct, že je tohle všechno špatně. Je určitě lepší koupit takový komponentový šperk od malé firmy než z H&M nebo podobných řetězců. Jen by se asi tyhle ‘lokální značky’ měli začít zajímat o původ komponentů a o to, jak jsou vlastně vyrobené. Trend poslední doby k tomu nabádá, jen v Čechách jsme trochu zaostali.